با پهلوانان....

اوج کار مومنی این روستا زاده پهلوان در مسابقات کشتی بازی های المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی بود.که با شایستگی و تنهابا یک باخت نفر چهارم شد.


با پهلوانان....

این هفته النگ روستای زیبا به سراغ یکی از پهلوانان و قهرمانان شمال ایران رفته است


علی محمد مومنی متولد روستای یساقی شهرستان کردکوی گلستان است.


مومنی دراثر استعداد ذاتی و اندام مناسب که برخوردار بود جهت کشتی گرفتن در مجالس عروسی که در روستاهای شهرستان کردکوی مرسوم بود شرکت میکرد و با رقبای محلی کشتی میگرفت، بعلت داشتن اندام ورزیده و فنون عالی در کشتی محلی (میاوندی)به سرعت ترقی کرد و پهلوان منطقه شد.

اوج کار مومنی این روستا زاده پهلوان در مسابقات کشتی بازی های المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی بود.که با شایستگی و تنهابا یک باخت نفر چهارم شد.

هرچند علی محمد مومنی، کشتی گیر تازه وارد وزن 78 کیلوگرم به حساب می آمد اما سابقه نسبتاً طولانی در مسابقات پهلوانی در شمال ایران برخوردار بود.

کشتی گیر قدرتمند خطه گلستان، هر چند در رقابت های داخلی درخشش داشت ولی چندین سال صبر کرد تا در سال ۱۹۶۸ موفق به پوشیدن پیراهن تیم ملی شود.او در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی در کشتی ازاد عضو تیم ملی بود.

 وی دراین مسابقات ایوب قیوم از افغانستان را با ۱۳ امتیاز اختلاف شکست داد. بر کارولی باچکو کشتی گیر معروف مجاری ۶ ۲ پیروز شد. مومنی در دور سوم به محمود آتالای کشتی گیر شناخته شده و با تجربه ترک ۲ ۶ باخت (آتالای در همین المپیک طلا گرفت). مومنی علی رغم غلبه بر «هکنز» آلمانی با نتیجه ۸ ۱ در دور چهارم، با کسب شش نمره منفی از رویارویی با دیگر حریفان محروم ماند تا به عنوان چهارم المپیک دست یابد، در حالیکه فقط یک باخت، آن هم به نفر اول داشت.

نفرات برتر کشتی وزن  ۷۸کیلوگرم المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی

۱ محمود آتالای (ترکیه). ۲ دانیل روبین (فرانسه). ۳ داگواسون پورف (مغولستان). ۴ علی محمد مومنی (ایران). ۵ تاتسو ساساکی (ژاپن). ۶ یوری شاهمرادف (شوروی). ۷ استیفن کومبس (ایالات متحده) و آنگل سوتی روف (بلغارستان) مشترکاً..یعقوب محمودی جمعه 12 خرداد 1396 - 02:02 ب.ظ نظرات()