جاده زیبای قدیم کردکوی –گرگان در محاصره زباله ها

النگ روستای زیبا:

همه ما به تمیز ی و نظافت خانه و محل زندگی خود اهمیت ویژه ای میدهیم اگر غیر این باشد انواع و اقسام میکروبها و آلودگیها سلامتی جسم ما را به خطر خواهد انداخت. اما همه میدانیم تنها تمیز نگه داشتن خانه و منزل ضامن بقا و سلامتی ما نخواهد بود. بلکه سلامتی فرد و جامعه علاوه بر رعایت بهداشت و پاکیزگی خانه در گرو تمیزی و رعایت بهداشت عمومی نیز می باشد.

اگر چه تمیز نگه داشتن کوچه ها و خیابانها در شهرها وظیفه همه افراد آن جامعه تلقی می شود و همیشه و همه وقت زحمتکشان شهرداری مشغول تمیزی شهر می باشند در حالیکه در جادها این قضیه بلعکس می باشد و خبری از کارگران شهرداری نیست و این وظیفه همه مردم را دو چندان می کند که در حفظ تمیزی و نظافت جاده ها کوشا باشند.بایستی از ریختن آشغال ، زباله و نخاله در جادهها خودداری کنند.

ما هیچگاه انتظار نداریم که افراد زباله های خود را در اطراف روستا و یا کنار جاده اصلی بریزند. آوردن و ریختن زباله ها  در کنار جاده کاری ناپسندیده و غیر اخلاقی می باشد کاری که متاسفانه به کرات مشاهده شده و چهره ای ناپسند و زشت درمسیر جاده زیبای قدیم کردکوی –گرگان ایجاد کرده است.


در جاده زیبای قدیم کردکوی –گرگان عده ای متخلف با تخلیه ی زباله و نخاله های ساختمانی علاوه بر آلودگی زیست محیطی، چهره ی طبیعت زیبای این مسیررا بر هم ریخته اند .که این امر بی توجهی به قانون جاده هاست.

اگرمسئولین گذری بر جاده قدیم کردکوی –گرگان و روستاهای تابعه داشته باشند، صحنه های نازیبا در اطراف این مسیرها و روستاها دیده می شود که این وضعیت اسف بار ناراحتی هر بیننده ای را به همراه دارد.


ما قوانین محکمی در این خصوص داریم. در قانون جامع پسماندها، قانونگذار همه موضوعات را به صورت ریز بیان کرده، عملاً ما در اجرا ضعف داریم، ماده 31- تخلیه کنندگان پسماندهای ویژه در اماکن غیر مجاز و همچنین خودروهای تخلیه کننده پسماندهای ویژه حسب مورد، به حداکثر مجازات های تعیین شده در مواد (16) و (20) قانون محکوم خواهند شد.

قانون جامع پسماند، قانونی کامل است که وظایف همه دستگاه ها اعم از دهیاری‌ها، شهرداریها، ادارات و حتی انواع جرائم، برخوردها و مجازات ها را بیان کرده است.

هرچند بارها شاهد تلاش  و زحمت مسئولین مربوطه شهرستان در جمع آوری زباله و نخاله ها در حریم جاده ها بوده ایم اما....

شایسته است مسئولین زحمتکش شهرستان نسبت به سازماندهی زباله ها که بعنوان دغدغه زیست محیطی شهرستان محسوب می شود افزایش یابد تا در آینده شاهد انتقال این فرهنگ غلط به نسل های آینده نباشیم..


یعقوب محمودی یکشنبه 25 تیر 1396 - 06:07 ب.ظ نظرات()