حال "مسکن مهر" شهرکردکوی اصلا خوب نیست
النگ روستای زیبا: شاید نوشتن از مشکلات مسکن مهر تکرار مکررات باشد! درد بزرگ‌تر آنجاست که از مردم تا مسئولین، همه به مشکلات آن واقف‌اند و بااین‌حال سکوت هولناکی پروژه مسکن مهر را فراگرفته و جز ساختمانهای غیر استاتندار، و نبود سیستم فتضلاب ،زوزه سگ‌های ولگرد،نداشتین درب ورودی ساختمانها، و خیابان‌ بدون آسفالت چیزی شنیده نمی‌شود... 

حالا می‌توان به خوبی درک کرد چرا مردم متقاضی زندگی درمسکن مهر نیستند. حالا ایمنی این واحدها علامت سوال شده و دیگر کسی نمی‌تواند پز استحکام و احداث بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰ را بدهد.

کسی هم جوابگو نیست. دولتمردان دیروز سکوت پیشه کرده‌اند و مسوولان امروز حرفی برای گفتن ندارند. مهندسان ناظر هم قطعا راهی برای فرار از مسوولیت پیدا می‌کنند. شاید هم از فردا کمان انتقاد را به سمت یکدیگر نشانه بروند.

 سوال اینجاست : واحدهای مسکن مهر در حیطه اختیارات کدام دستگاه متبوع است؟

آنها که کلنگ مسکن مهر را در سال ١٣٨٦ به زمین زدند، می‌خواستند سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازند که بعد از چند سال واحد های را بدون آسفالت و پارک و مدرسه و مسجد و درمانگاه و ... تحویل دادند.

هیچکس سراغی از ایمنی این واحدها نگرفت تا پس از کشته شدن حداقل ۴۳۰ و مجروح شدن ۷۱۵۰ تن بر اساس آخرین آمارها در زلزله غرب کشور زنگ خطر به صدا دربیاید و زنگ موبایل مسوولان روی حالت بی صدا برود.

می‌گویند ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در جریان زلزله کرمانشاه تخریب ۱۰۰ درصدی شده که بیشترین خسارات در بخش روستایی بوده اما میزان خسارات به مسکن مهر بسیار بیش از سایر نقاط شهری بوده و این در حالی است که قرار بود این واحدهای نوساز ۱۰۰ سال برایمان عمر کنند.

اگر بعضی مهندسان راه خلاف‌در این پروژه داشته اند یا برخی بازرسان با پیمانکاران مسکن مهر همدستی داشته اند چه کسی باید پیگیر مطالبات مردم باشد؟

در این شرایط باید مسئولین، پیمانکار یا پیمانکاران مسکن مهر در شهرستان کردکوی را احضار کند و آنها را بابت بی توجهی به اصول اولیه ساخت و ساز و به بازی گرفتن جان هزاران انسان بی گناه که با هزار مشقت اقدام به خرید سرپناهی برای خانواده خود کرده‌اند بازخواست کند. و از آنها بابت بی توجهی به وظایف اولیه خودشان که تامین امنیت سازه‌هاست پاسخ بخواهد؛ شاید این اقدامات عاملی شود برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات در آینده.

ورودی  ساحتمان بدون درب

یکی از ساکنین مسکن مهرکردکوی : آسانسور  ساختمان‌ها راه نیفتاده و زانوهای خیلی از ساکنین آب آورده است، از مسئولین می‌خواهیم تنها یک‌بار به اینجا آمده و بدون آسانسور از  این ساختمان‌ها بالا بروند و برگردند.

 ساکنی دیگر: هیچ دیوار یا حصار مناسبی دور آن‌ها تعبیه نشده است؛و حیوانات مختلفی وارد محوطه و حتی وارد ساحتمان میشود. ساختمان‌ها درب ورودی ندارند و هرلحظه امکان وقوع یک حادثه وجود دارد؛حتی گاهی حیوانات وارد ساختمان میشوند.

 خانم 60 ساله ساکن مسکن مهر کردکوی: راه‌پله‌های غیراستاندارد هستند و حفاظی ندارند، یک پله 20 سانتی‌متر و دیگری 30 سانتی‌متر است.بوی تعفن فاضلاب در کیفیت زندگی ساکنین تأثیر مخربی گذاشته است.

 یک جانباز ساکن مسکن مهرکردکوی:

قشر ضعیفی از جامعه در این شهرک زندگی می‌کنند، از مسئولین انتظار داریم مشکلاتمان را رسیدگی کنند. پیمانکاران باید توسط دستگاه‌های نظارتی بازخواست شوند چراکه مردم انتظار دارند در مقابل پولی که پرداخت کرده‌اند واحد مناسب و امنی داشته باشند.

یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر کردکوی:

برق، گاز،آب از مشکلات اصلی ماست/گاهی مجبوریم برای استحمام به خانه مادرم بروم. چرا که آب کافی نداریم.


 حال باید منتظر ماند و دید این پروژه ای که کلیدش با خوشحالی زده اما در ادامه راه هرچه پیش رفت درد و رنجش برای مردم باقی ماند چه سرنوشتی برای آن در شهر کردکوی می توان متصور بود؟!

پله های نیمه کاره رها شده
دفع فاضلاب /و ورودی ساختمان بدون درب

یکی از فازهای مسکن مهر که نیمه کاره رها شده و درحال تخریب است
جانبازی که به امیدخانه دار شدن مسکن مهر را انتخاب کرد

یعقوب محمودی شنبه 26 آبان 1397 - 06:37 ب.ظ نظرات()