مراسم یادواره شهدای روستای سالیکنده شهرستان کردکوی برگزار شد
النگ روستای زیبا- یادواره شهدای روستای سالیکنده شهرستان کردکوی استان گلستان با حضورمسئولین شهرستان ،خانواده های شهدا و اقشار مختلف مردم  برگزار شدادامه مطلب

یعقوب محمودی پنجشنبه 26 بهمن 1396 - 11:20 ب.ظ نظرات()
مراسم یادواره شهدای روستای بالاجاده شهرستان کردکوی برگزار شد
النگ روستای زیبا- یادواره شهدای روستای بالاجاده شهرستان کردکوی استان گلستان با حضورسردار سرتیپ دوم پاسدار اسدالهی فرمانده لشکر 27 رسول ا.... تهران،مسئولین شهرستان ،خانواده های شهدا و اقشار مختلف مردم  برگزار شد.ادامه مطلب

یعقوب محمودی پنجشنبه 26 بهمن 1396 - 10:13 ب.ظ نظرات()
ولنتاین یا سپندارمزگان

«جشن‌ ایرانی سرشت و ساختاری آیینی دارد»

والنتاین یا «جشن دلدادگان» در ١٤ فوریه (معادل ٢٥ بهمن) در این سال‌ها طرفدار بسیار پیدا کرده است و جشن باستانی #سپندارمذگان نیز که بر اساس تقویم کهن ایرانی روز ٥ اسفند برگزار می‌شود، باز در همین سال‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. برای پی‌بردن به اینکه این دو جشن نسبتی با هم دارند یا نه، نظر میرجلال‌الدین کزازی، استاد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر فرهنگ ایران را جویا شدیم.

آیا آن‌گونه که عده‌ای می‌گویند، جشنی که امروزه با ‌عنوان والنتاین می‌شناسیم، در اساس از سپندارمذگان گرفته شده است؟

#جشن_سپندارمذگان هیچ پیوند فرهنگی یا تاریخی با جشن والنتاین که در این سالیان جشنی فراگیر شده است و کمابیش جهانی و آن را در بسیاری از کشورها برمی‌گزارند، ندارد. تنها پیوند در میانه‌ی #جشن_سپندارمذگان که جشنی باستانی و ایرانی است، با آنچه جشن والنتاین نامیده می‌شود در این است که در این دو جشن، ما می‌بینیم که زن گرامی داشته می‌شود. به سخن دیگر این هر دو جشن‌هایی هستند که در بزرگداشت زن برگزار می‌شوند. جشن والنتاین جشنی است که پیشینه‌ای دیرینه ندارد؛ مانند #جشن_سپندارمذگان که در ایران کهن، باشکوه برگزار می‌شده است. از سویی دیگر جشن سپندارمذگان مانند بسیاری از جشن‌های ایرانی سرشت و ساختاری آیینی هم دارد، اما جشن والنتاین جشنی است که از رخدادی تاریخی مایه گرفته است. خاستگاه آن به رخدادی بازمی‌گردد که پایه‌ی آن دلبستگی سرداری رومی است به دختری ترسا در سده‌های میلادی؛ زمانی که رومیان ترسایان را می‌آزرده‌اند، می‌کشته‌اند، ترسابودن از دید آنها گناهی نابخشودنی شمرده می‌شده است؛ به زمانی که رومیان ترسایان را شورش‌گرانی می‌دانسته‌اند که با جهان‌شاهی رومی درمی‌افتاده‌اند و می‌خواسته‌اند آن را از میان بردارند، دختری ترسا را به گناه کیش او به زندان می‌افکنند. یکی از سرداران رومی بدین دختر دل می‌بازد و هر دو جان بر سر این دلباختگی می‌نهند. خاستگاه جشن والنتاین، این رخداد تاریخی است. اما آن‌چنان که گفته شد، #جشن_سپندارمذگان جشنی است که ایرانیان آن را در بزرگداشت سپندارمذ که یکی از امشاسپندان یا شش فرشته‌ی مهین در آیین زرتشتی است، برگزار می‌کرده‌اند. این شش فرشته به‌راستی شش ویژگی بنیادین اهورامزدا را به ‌نمود می‌آورند. این شش فرشته یا شش ویژگی اهورامزدا با او شش سپندینه‌ترین بنیاد آیینی را پدید می‌آورند؛ شش سپندان سپند (قدس‌الاقداس). در میان این شش امشاسپند، تنها سپندارمذ در نمادشناسی کهن ایرانی مادینه یا زن است. ازهمین‌روی #جشن_سپندارمذگان که جشنی آیینی است؛ در آن امشاسپند را ارج می‌نهند و بزرگ می‌دارند. این جشن به جشن گرامیداشت زن هم دگرگونی یافته است.

با توجه به اینکه به‌هرحال در ایران عده‌ای والنتاین را جشن می‌گیرند، آیا ضرورتی وجود دارد که جشنی را که از اساس برگرفته از فرهنگی بیگانه است، جایگزین جشنی مثل سپندارمذگان کنیم؟

بی‌‌هیچ گمان، پاسخی که من به این پرسش می‌دهم، نه است. چرا می‌باید جشنی ایرانی، باستانی، با پیشینه‌ای دیرینه را فرو بنهیم، جشنی نوپدید، تاریخی، نیرانی (غیرایرانی) را که از بیگانگان ستانده‌ایم، به‌جای آن بنهیم. در فرهنگ باخترینه، ازآن‌روی که جشنی کهن، باشکوه، آیینی در گرامیداشت زن نبوده است، رخدادی تاریخی را بهانه‌ای دانسته‌اند در برگزاری جشن والنتاین. اگر ما به رسم و راه‌ها و هنجارهای جشن سپندارمذگان نیز بنگریم، آشکارا می‌بینیم که این جشن بسیار مایه‌ورتر، گران‌سنگ‌تر، ناب‌تر و نژاده‌تر از جشن والنتاین است. من بی‌گمانم که اگر مردمان دیگر کشورها با این جشن به‌گونه‌ای شایسته و سزاوار آشنایی داشته باشند، آن را با جشن والنتاین بسنجند، #جشن_سپندارمذگان را برتر و گرامی‌تر از آن خواهند دانست، اگر با رایی روشن، اندیشه‌ای رها، به دور از تنگ‌بینی و خشک‌اندیشی این دو جشن را به پاس ارزندگی‌ها و والایی‌های فرهنگی با یکدیگر بسنجند.یعقوب محمودی سه شنبه 24 بهمن 1396 - 06:39 ب.ظ نظرات()
حضور پرشور کودکان و نوجوانان شهرستان کردکوی در راهپیمایی 22 بهمن 96

ادامه مطلب

یعقوب محمودی یکشنبه 22 بهمن 1396 - 03:15 ب.ظ نظرات()
گزارش تصویری(2) راهپیمایی مردم شهرستان کردکوی /بهمن96


ادامه مطلب

یعقوب محمودی یکشنبه 22 بهمن 1396 - 01:59 ب.ظ نظرات()
گزارش تصویری راهپیمایی مردم شهرستان کردکوی /بهمن96


ادامه مطلب

یعقوب محمودی یکشنبه 22 بهمن 1396 - 01:45 ب.ظ نظرات()
قصه های دست نخورده مادر بزرگ
« کلثوم یزدی» مادر بزرگ 60 ساله ای است که یک دنیا سفره و جاجیم و چادور شب بافته و ذهنش پراست از قصه های دست نخورده ای که قدمت شان به سال‌های دور بر می گردد.

النگ روستای زیبا: آرام روی صندلی نشسته است و به تک تک آدم‌هایی که به تاروپود نخ های دارش زل زده اند نگاه می کند و ته دلش می خندد. دیوار پشت سرش پراست از دست بافت های است که دانه دانه شان را خوب می شناسد و هرکدامشان در تنهایی لحظه هایش رشد کردند و همدم او شده اند. حاضران هم چرخی می زنند و بی بی را نگاه می کنند و اولین سوالی که می پرسند این است: «این سفره هاو جاجیم  هاو چادور شب ها کار شماست؟» بی بی هم گوش تیز می کند و با همان لهجه شیرین بالا جاده ایش جواب می دهد: «اُرِه مِن دِرست کاردِمه» حاضران هم با کلثوم خانم عکس یادگاری می گیرند.یعقوب محمودی شنبه 21 بهمن 1396 - 12:45 ب.ظ نظرات()
گزارش تصویری شماره (3) جشنواره فرهنگی و ورزشی دا (ننه) در روستای النگ کردکوی

ادامه مطلب

یعقوب محمودی پنجشنبه 19 بهمن 1396 - 06:37 ب.ظ نظرات()
گزارش تصویری شماره (2) جشنواره فرهنگی و ورزشی دا (ننه) در روستای النگ کردکوی


ادامه مطلب

یعقوب محمودی پنجشنبه 19 بهمن 1396 - 03:55 ب.ظ نظرات()
گزارش تصویری شماره (1) جشنواره فرهنگی و ورزشی دا (ننه) در روستای النگ کردکوی
النگ روستای زیبا: همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر جشنواره فرهنگی ورزشی 'دا' با حضور مسئولان استانی و شهرستان و اقشار مختلف مردم در روستای النگ کردکوی  برگزار شد.هدف این جشنواره معرفی بیشتر و بهتر روستاها و نمایش توانمندی‌های زنان و دختران روستایی است.
ادامه مطلب

یعقوب محمودی پنجشنبه 19 بهمن 1396 - 03:25 ب.ظ نظرات()
مصاحبه جالب با بانوی خلبان پاراگلایدر گلستانی...
هر کجا هستم،باشم آسمان مال من است.

جسارت، طرز تفکر متفاوت، ریسک پذیر بودن، انگیزه و انرژی زیاد همه آن چیزهایی است که باعث شده مهرانگیز رادمهر این بانوی پرنده گلستانی به خود جرات پرواز در  آسمان‌ها را بدهند

مصاحبه خواندنی النگ روستای زیبا با بانوی خلبان پاراگلایدر گلستانی که در ذیل میخوانید


لطفا خودتون را معرفی کنید:

مهرانگیز رادمهربانوی 33 گلستانی اهل روستای النگ  شهرستان کردکوی ،كارشناس ارشد بازرگانی و كشاورزی هستم.

چرا این رشته روپرخطررا انتخاب کردین؟

از بچگی پرواز كردن رو دوست داشتم و همیشه بهش فكر میكردم

وقتی پرواز میکنید چه احساسی دارید؟

پرواز آرامش مطلق و وقتی تو آسمونم احساس میكنم خیلی خیلی به خدا نزدیكترم،

پرواز میتونه روح آدمو بزرگ كنه. در كل پرواز دیدگاه من رو نسبت به زندگی تغییر داد.

پرواز با پرواز شروع نمی شود؛به تاملی به ایستادنی وبه سكوتی وبه اراده ای در پس سختی ها ؛


چند سال پرواز میکنید؟

از شهریور ٩٥ شروع كردم و حدود 1سال 3 ماه پرواز میکنم

از چه سایتهای پرواز کردینو چند پرواز داشتین؟

سایت الهادی و پاقلعه رامیان مهدیرجه بهشهر ،دارزنو ،اردشیر یزد،چنارشرق آبسرد ،ترسه مینودشت ،هزارپیچ گرگان البته به خاطر مشغله كاری زیاد پرواز نمیرم در مجموع حدود 84 تا پرواز داشتم.

شده برای پرواز، خوراکی خاصی را همراهتان ببرید ؟

فقط شكلات

امنیت محیط‌های پروازی را برای خانم‌ها مناسب می‌دانید؟

مطمئنا ریسك بزرگیه اما من بنا رو بر این میزاریم كه اتفاق رو زمین صاف هم میفته و اینكه واقعا ورزش اعتیاد آوریه و كسی كه وارد پرواز میشه دیگه به راحتی نمیتونه ازش فاصله بگیره.

همه سایت ها زیر نظر فدراسیون ورزش های هوایی هستن و از طرفی چون ورزش تیمیه مشكلی نیست

قصد داریدپرواز را حرفه ای تر ادامه بدین؟

بله مطمئنا اما تا دو سال آینده

چرا؟

چون ورزش پر هزینه هستش و برای پیشرفت تو این ورزش باید هزینه كرد .برای من یه مقدار زمان لازمه تا بتونم پیشرفت کنم


ادامه مطلب

یعقوب محمودی چهارشنبه 18 بهمن 1396 - 10:17 ب.ظ نظرات()
افتتاح کارخانه تولید خوراک طیور شرکت پیگیردر دهه فجر
النگ روستای زیبا: در ششمین  روز از بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛با حضور دکتر هاشمی استاندار گلستان، جمالی فرماندار،حجت السلام شاعری امام جمعه ودیگر مسئولان شهرستانی کارخانه تولید خوراک طیور شرکت پیگیرو در شهرکت صنعتی شهرستان کردکوی افتتاح شد.

این کارخانه با سرمای بالغ بر 300 میلیارد ریال به منظور تولید دان تمام استریل جهت واحدهای مادر و گوشتی زنجیره تولید گوشت مرغ تاسیس شد.اشتغال ایجاد شده دراین طرح حداقل 40 نفر می باشد.یعقوب محمودی سه شنبه 17 بهمن 1396 - 10:24 ب.ظ نظرات()
تقدیر استاندار گلستان از مامور وظیفه شناس کردکویی
النگ روستای زیبا: چندی پیش محمد عرب کارشناس آزمایشگاه یادگار امام کردکوی هنگام انجام آزمایش بر روی نمونه این بیمار متوجه پایین بودن شدید قند خون و احتمال عوارض شدید آن شد و به سرعت آدرس منزل این بیمار را پیدا کرد.

  زمانی که به منزل این بیمار رسید با جسم بیحال بیمار با سطح هوشیاری بسیار پایین روبرو شد اما با اقدامات سریع درمانی و عملیات احیا، این شهروند گلستانی را از خطر حتمی مرگ نجات می دهدیعقوب محمودی سه شنبه 17 بهمن 1396 - 10:10 ب.ظ نظرات()
کلنگ ساخت گلخانه آموزشی در مرکز کشاورزی شهید روحانی فرد کردکوی به زمین خورد
 النگ روستای زیبا: هم زمان با دهه مبارک فجر و با حضور دکتر بصام معاون آموزش سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و مدیران استانی و شهرستانی، کلنگ ساخت گلخانه آموزشی در مرکز کشاورزی شهید روحانی فرد کردکوی به زمین خورد.یعقوب محمودی دوشنبه 16 بهمن 1396 - 10:28 ب.ظ نظرات()
برگزاری مراسم ترحیم محمد هادی نامور با حضور مسئولین و هنرمندان در مسجد جامع کردکوی
به گزارش النگ روستای زیبا:  مراسم ترحیم مرحوم محمد هادی نامور؛ کارگردان و تهیه‌کننده ارزشی تلویزیون و تئاتر بعد ازظهر امروز چهارشنبه پنج بهمن ماه، با حضور جمعی از مسئولین استانی، شهرستانی،هنرمندان و افشارمختلف مردم در مسجد جامع کردکوی برگزار شد.

زنده یاد نامور، نویسنده ای برجسته، معلمی باسواد و دلسوز و هنرمندی کارکشته بویژه در زمینه تئاتر و تلوزیون بود.

شهروندان قدرشناس کردکوی موفقیت های نامبرده و یار دیرینش مرحوم فرج الله زاهدی راد و گروه تئاتر راد کردکوی را در جشنواره های مختلف کشوری بویژه جشنواره تئاتر فجر در سالهای۶۳(صالح اسیابان )، ۶۷(گازور  ۷۳( دشت سنگ) را از یاد نخواهند برد.

گفتنی است؛ بسیاری از مدیران و دانش آموختگان امروز شهرستان و استان از شاگردان نامبرده در طول دوران خدمتش در آموزش و پرورش شهرستان کردکوی می باشند.

"روحشان شاد و یادش گرامی"


ادامه مطلب

یعقوب محمودی چهارشنبه 4 بهمن 1396 - 04:32 ب.ظ نظرات()