گفتگو با آزاده و جانباز دفاع مقدس سید میرزا سلمانی......
آزاده در همه حال آزاده است. اگر بلا و سختی به او رسد، شکیبایی ورزد و اگر مصیبت ها بر سرش فرو ریزند، او را نشکنند، هرچند به اسیری افتد و مقهور شود و آسایش را از دست نهد و به سختی و تنگ دستی افتد. چنان که یوسف صدیق امین، به بندگی گرفته شد و مقهور و اسیر گشت، ولی این همه به آزادگی او آسیب نرساند. امام صادق(ع)هر روزی که تاریخ انقلاب اسلامی ورق می‌خورد و وقایع آن بازخوانی و بازگوئی می‌شود، چیزی جزء ایمان، ایثار، رشادت، آزادگی و امثال آن در ذهنمان نمایان نمیشود. 26 مردادماه یکی از روزهای مهم تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. روزی که فرزندان غیور این مرز و بوم با غیرت مثال‌زدنی پس از تحمل سال‌ها دوری از میهن و خانواده خود، صبورانه زیر شکنجه‌های دردناک تاریکخانه‌های دشمن بعثیان ایستادگی نمودند و افتخاری دیگر در تاریخ بلندقامتان ثبت کردند. آری این روز، سالروز تاریخی بازگشت آزادگان سرافراز به میهن عزیزمان ایران است. به همین مناسبت با سید میرزا سلمانی آزاده و جانباز 8 سال دفاع مقدس گفتگوئی انجام داده ایم که در ادامه می‌خوانید.آقای سلمانی در ابتدا خودتان را برای دوستان مان معرفی کنید؟
سید میرزا سلمانی  متولد سال 1345، در روستای النگ ،متأهل و دارای دو فررند و باز نشسته سپاه هستم.
درچه سالی و چگونه به جبهه اعزام شدید؟
در سال 1/1/1360 از طریق بسیج به منطقه جنگی جنوب اعزام شدم
درچه روزی و چگونه به اسارت عراقی‌ها درآمدید؟
29 خرداماه سال 1361 عملیات بیت المقدس در محل پاسگاه شهابی مجروح و بعد به اسرات درآمدم.عراق در این منطقه از ساعت 12 تا 6 بعد ظهر پاتک زد و بیشتر بچه ها شهید شدند.من از ناحیه کتف،گردن و فک بشددت مجروح و بیهوش شدم و اسیر شدم. مدت اسارتم 99 ماه 17 روز می باشد.برخورد دشمنان در زمان اسارت با شما چگونه بود؟
من بعلت اینکه لباس عراقی تنم بود بشددت کتکم میزدند.چرا لباس عراقی به تن کردید؟ لباس من در عملیات پاره شده بود و از طرفی تدارکات هم نمی توانست برای من لباس بیاورد مجبور شدم از سنگر عراقی ها یک لباس تهیه کنم وبپوشم.ازطرفی عراقی ها فکر میکردند من در عملیات سرباز عراقی را گشتم و لباس اونو پوشیدم به همین خاطر هرسرباز و درجه دار عراقی به من میرسید منو میزد.


آقای سلمانی  اگر ممکن است از خاطرات زمان اسارت بگوئید؟

دوران سختی بود.من چون مجروح شده بودم و خونی زیادی از من رفته بود خیلی ضعیف شدم همه فکر میکردن میمیرم اما دوستان که در ارودگاه بودند برای من خیلی زحمت کشیدن. تا سه ماه نمی توانستم غذا بخورم ، فقط آب میخوردم چون فکم شکسته بود و درمانم نکردند.صورتم را بدون که بیحسم کنن بخیه کردند.جالب بدونید که سروان عماد که مرد خشن و بی رحمی بود با همان صورت زخمی منو کتک زد و حتی نخ بخیه صورت منو پاره کرد. اما عشق به امام و وطن و پدرو مادر مایه امید ما در اسرات بود


آیا خانواده در زمان اسارت از شما اطلاعی داشتند؟
در زمان اسارت هیچ یک از اسراء ارتباطی با خانواده خود نداشتند. نه نامه‌ای و نه حتی تماس تلفنی. تنها راهی که خانواده‌هایمان از اسارت ما مطلع شدند انجام مصاحبه رادیوئی توسط صلیب سرخ بود که طی آن هریک از ما فقط اجازه داشتیم اسامی خود را اعلام کنیم و اجازه بیان هیچ حرف دیگری را نداشتیم.
از حس و حال زمان آزادی و بازگشت به ایران برایمان توضیح دهید؟

من در تاریخ 30/5/69 آزاد شدم. هوای وطن ، بوی خاکش وسوسه عجیبی دارد.شوق دیدار حال آدم را دگرگون می کند فقط آنان که اسیر و در بند بودند می دانند من چه می گوییم.

در لحظه ورود همه آزادگان سجده شکر بر خاک میهن عزیزمان به جا آوردند. حس و حال عجیبی بود. بازگشت به وطن پس از ماه‌ها اسارت. با استقبال هم میهنان به شهرستان کردکوی و بعد از آن به روستای النگ آمدم. خدا رحمت کند پدر ومادرم را ، هیچوقت حس در آغوش گرفتن پدرم و مادرم را در آن لحظه از یاد نخواهم برد.
آقای سلمانی درپایان اگر صبحتی دارید بفرمایئد؟
خدا را شکرمی کنم که نقش اندکی در دفاع از مرز و بوم  کشور عزیزم ایران داشته‌ام. افتخارمیکنم که یک ایرانی و سرباز امام خمینی ره بوده ام.


در پایان جا دارد از آزادگان عزیز روستای النگ یادی کنیم:

1- سید رحیم سیدالنگی

2- سید طالب سید النگی

3- محمود نجاتی منش

4- محمد صادق رهنمائی

5- حسن پلنگی

6- مرتضی ساورییعقوب محمودی جمعه 26 مرداد 1397 - 10:58 ق.ظ نظرات()
توقف حمل نفت سعودی از باب‌المندب نرخ نفت را افزایش داد

 رویترز گزارش داد ،قیمت نفت پس از اینکه عربستان حمل نفت از طریق تنگه راهبردی باب المندب در دریای سرخ به دلیل حمله نیروهای یمن به کشتی های نفتی این کشور را متوقف کرد، افزایش یافته است.

به گزارش روز پنجشنبه این خبرگزاری در معاملات امروز در بازار جهانی بهای نفت برنت با ۴۷ سنت یا ۰.۶ درصد افزایش، به ۷۴.۴۰ دلار در هر بشکه رسید در حالی که نفت برنت روز چهارشنبه نیز ۰.۷ درصد رشد قیمت داشت.
طبق این گزارش بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵ سنت افزایش، به ۶۹.۳۵ دلار در هر بشکه رسید و به رشد بیش از یک درصدی خود در معاملات روز گذشته افزود.
رویترز گزارش داد که اعلام اینکه عربستان برخی از خطوط کشتیرانی خود را به دلیل حمله نیروهای یمن به نفکش سعودی در دریای سرخ بسته است و نیز کاهش ذخایر نفت آمریکا باعث افزایش قیمت ها در بازار نفت شده است.
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد حوثی ها صبح روز چهارشنبه به دو نفتکش بسیار بزرگ عربستان در دریای سرخ حمله کردند که یکی از آنها متحمل خسارات جزئی شد.
وی افزود که حمل نفت از طریق خط کشتیرانی راهبردی باب المندب در دریای سرخ را موقتا به تعلیق در می آید.
بر اساس گزارش رویترز، عامل دیگری که به افزایش قیمتها در بازار نفت کمک کرد، انتشار آمار هفتگی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا بود که نشان داد ذخایر نفت این کشور هفته گذشته بیش از حد انتظار کاهش یافته است.
براساس این گزارش ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۰ ژوییه، ۶.۱ میلیون بشکه کاهش یافت در حالی که تحلیلگران کاهش این ذخایر به میزان ۲.۳ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند.

 ایرنا یعقوب محمودی پنجشنبه 4 مرداد 1397 - 05:36 ب.ظ نظرات()